ODTÜ’de ‘Cumhuriyetin 101. yılında 101 kadın fotoğrafı’ temalı sergi

Üniversitenin Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda Kadınlar Günü’ne özel açılan “Yeni Yüzyılın Yüzleri” sergisinde, kadınların fotoğrafları birleştirilerek Atatürk’ün “Cumhuriyet kadınları” olarak anıldığı bir portre oluşturuldu.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, serginin Atatürk’ün “dünyada her şey kadının eseridir” sözüne atfen hazırlandığını söyledi.

Kök, kadın akademisyen ve idari personelin fotoğraflarının Atatürk’ün portresini oluşturduğunu belirterek, “Üniversitemiz, kadınlar başta olmak üzere tüm çalışanlarıyla Atatürk’ün izinde ülkemizi daha iyi yarınlara taşımak için çalışmaya devam ediyor.” dedi.

Kök, kadınların bilime katkılarının çok değerli olduğunu ve kadın akademisyenlerin başarılarının hem üniversiteleri hem de ülkeyi güçlendireceğine inandığını vurguladı.

“BİLİMDE KADINLARI GÜÇLENDİRMEK GURUR VERİCİ”

Sergide, küresel ısınmanın tatlı su kaynakları üzerindeki etkisini araştıran bir uluslararası projede yer alırken fotoğrafı çekilen ODTÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meryem Beklioğlu, serginin bilimde kadınların başarılarını ortaya koyduğunu dile getirdi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tülin Gençöz ise “Kadınlarımız güçlü, kararlı ve engel tanımazlar.” ifadesini kullandı. ODTÜ Enformatik Enstitüsü Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Aydın Son da bilimde kadınların çok önemli bir rol oynadığını belirtti.

Sergideki fotoğrafların sahibi olan fotoğraf sanatçısı Orkun Şahin, Kadınlar Günü için hazırladıkları sergide kadınların portrelerini çalıştıkları ortamlarda çektiğini söyledi.

Şahin, kadınların sadece bilimsel çalışmalarını değil, sosyal yaşamlarını da fotoğraflara yansıtmaya çalıştığını anlatarak, “Sergideki tüm fotoğrafları bir araya getirerek Atatürk’ün bir portresini oluşturduk ve onun ‘Dünyadaki bütün her şey kadının eseridir.’ sözünü ekledik.” dedi.

Sergi, 21 Mart’a kadar gezilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x