Doktorlar Neden Antarktika’ya Gitmeden Önce Apandisit Ameliyatı Oluyor?

Uzun, soğuk ve ıssız bir kış için Avustralya Antarktika istasyonlarına gidiyorsanız, gitmeden önce halletmeniz gereken pek çok şey var…

Ve eğer bir doktorsanız, bu kontrol listesi biraz daha fazlasını veya daha azını içerir: bir ek . Bu istasyonlarda kışlayan tüm doktorlar için apendektomi şarttır, çünkü soğuk hava bir kez başladığında sizi oradan çıkarmak çok ama çok zordur .

Diğer herkesin küçük organı sağlam tutmasına izin verilir. Ancak doktorlar için pirzola alması gerekiyor.

Avustralya Antarktika Programı web sitesinde bir yazı , “Bunun nedeni, kış aylarında istasyonda genellikle yalnızca bir doktorun bulunmasıdır” diyor. “Avustralya’da tıbbi bakım için tahliye, yılın en azından bir bölümünde imkansız.”

Antarktika buz kütlesi üzerinde gün batımı. Bazı bölgelerde kış aylarında güneş hiç doğmaz. ( Lydia Jean Dobromilsky/Avustralya Antarktika Programı )

Apandisit, kalın bağırsağınıza bağlı küçük bir organın iltihaplanmasıdır. Genellikle ölümcül değildir, ancak oldukça yaygındır ve ABD’deki her 100 kişiden tahmini olarak 5 ila 9’unu etkiler.

Ve apandisit vurduğunda, sert vurabilir: genellikle şiddetli, ani ve saatler içinde kötüleşebilir. Apandis patlayıp potansiyel olarak ölümcül peritonite dönüşen ciddi bir enfeksiyona neden olmadan önce cerrahi müdahale gerektirir .

Antarktika’daki keşif gezilerinin çoğu için, doktor Otto Rec tarafından Ekim 1951’de ilkbaharda ameliyat edilen Heard Island istasyon aşçısı Jack Starr’ın heyecan verici vakasında olduğu gibi, apandisit durumunda yardım etmeye hazırdır . Ancak doktorun kendisi bu kadar üzülürse, işler bir anda çok daha karmaşık hale gelir.

“İhtimaller nedir?” merak ettiğinizden şüpheniz olmasın. Yeterince yüksek ki iki kez oldu.

İlki, Starr’ın Temmuz 1950’deki heyecan verici ameliyatından bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce Heard Adası doktoru Serge Udovikoff’tu, Antarktika kışının tam ortasındaydı (bu, Dr Udovikoff’un yerine geçen Dr Rec’in neden bu kadar iyi hazırlandığını açıklayabilir) .

Ancak, sonunda buna ihtiyacı olmadı. Avustralya donanma gemisi HMAS Australia (II) hastayı tahliye etmek için sevk edildi. İlgili kimse için iyi bir zaman değildi.

Donanma Tarih Derneği’ndeki bir girişte , “65 deniz miline kadar şiddetli rüzgarlar, sulu kar, kar ve dolunun yarattığı rahatsız edici koşulların yanı sıra, gemi denizde artan plankton yaygınlığı nedeniyle besleme suyu sorunları yaşadı.”

“Gemi suyunun kullanımı içme ve diş temizliği ile sınırlıydı ve kimsenin yıkanmasına izin verilmedi. Avustralya (II) Heard Adası’na vardığında hava koşulları daha iyi değildi , ancak makul bir mola meydana geldiğinde kesici indirildi ve sonunda Dr. Udovikoff getirildi. Fremantle yolculuğu için gemide.”

Bundan sonra apendektomi şartı belirlendi. Ancak diğer ülkeler aynı şeyi yapmadı ve Nisan 1961’de Antarktika anakarasındaki Novolazarevskaya’da görev yapan doktor Leonid Rogozov , kurtarma işinde o kadar şanslı değildi.

29 Nisan’da kendisine apandisit teşhisi koydu. Diğer istasyonlar yardım mesafesindeydi ancak hiçbirinin uçağı yoktu ve 30 Nisan’da peritonit belirtilerini fark etmeye başladığında, dışarıda bir kar fırtınası kasıp kavurdu.

O sırada istasyondaki tek tıbbi personel Rogozov olduğu için kendi apendektomisini yapmaktan başka seçeneği yoktu. İki asistan, lokal anestezi ve ayna yardımıyla işe koyuldu. İlk kesi Moskova saatiyle 22:15’te yapıldı.

1962’de Sovyet Antarktika Seferi Bilgi Bülteni’ne yaptığı bir gönderide , “Daha iyi hissetmek için sık sık başımı kaldırmam gerekiyordu ve bazen tamamen hissederek çalışmak zorunda kaldım,” diye hatırladı .

“Genel halsizlik 30-40 dakika sonra şiddetli hale geldi ve vertigo gelişti, bu nedenle kısa dinlenme duraklamaları gerekliydi. Ciddi derecede hastalıklı vermiform apendiksin rezeksiyonundan sonra (tabanında 2 x 2 cm’lik bir perforasyon bulundu), antibiyotikler verildi. periton boşluğu ve yara sıkıca dikildi. Ameliyat 30 Nisan gece yarısı tamamlandı.”

Rogozov şanslıydı: iki hafta içinde normal görevlerini yerine getiriyordu ve 2000 yılında vefat ederek onlarca yıl daha uzun yaşadı.

Bu kesinlikle tekrarlayan bir deneyim olmaktan çıktı ve kapsamlı tıbbi kontroller ve gereklilikler artık Antarktika konuşlandırmaları için oldukça standart hale geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x